Yazar:

Doğum Yırtığı Vajina Daraltma

Doğum yırtığı özellikle ilk doğumda normal yoldan yapılan doğum sırasında vajenin kontrolsüz olarak makata doğru yırtılması ile oluşur. Bazen doğum yırtığı çok şiddetli olabilir ve barsağa kadar açılabilir. Özellikle ilk doğumda bebeğin başı çıkarken vajinanın yırtılmaması için epizyotomi denilen kesi yapılır. Bu kesinin çok düzgün ve dikkatli, cilt altı sağlam dikişler kullanılarak dikilmesi gerekir. Dikiş uygun yapılmadığı zaman bir süre sonra vajen girişi genişler dikişler açılır veya gevşer. Ayrıca yapılan epizyotominin doğru şekilde dikilmemesi cinsel organın vajinanın görünüşünü de bozabilir. Bunun dışında epizyotomiden sonra altı hafta cinsel ilişki yapılmaması gerekir.

Doğum yırtığı vajina girişinde bollaşmaya da sebep olabilir. Bunun düzeltilmesi için vajina daraltma ameliyatı yapılır. Bu ameliyat cinsel estetik ya da vajina estetiği ameliyatları arasındadır. Daraltma vajina arka duvarından doku çıkarılarak yapılır. Vajina bir tüp gibi düşünülürse, daraltma vajina tübünün ön kısmına ve girişine yapılır. Diğer orta ve arka kısımları daraltılmaz. Çünkü vajina zaten esnek bir yapıya sahiptir ve ilişki sırasında cinsel organı kavrayak sarar. Bunu vajina etrafındaki kaslar sağlar. Ancak giriş ve ön kısmının bollaşması bunu önleyebilir. Bunun için bu bölgeye vajina daraltma ameliyatı yapılır.

Doğum yırtığı dikilirken vajen ön kısmı ve vajina girişide onarılır. Bu kısımlar uzun sürede eriyen sağlam dikişlerle onarılmalıdır. Aksi halde deri dikişleri eridikten sonra bu kısılar gevşeyerek tekrar bollaşabilir. Kas tabakasına iki veya üç sıra değişik derinliklerde dikişler konur. En son vajen iç örtüsü yani mukozası dikilir. İç tabakalarda kullanılan dikişler en erken üç ayda eriyen cinsten olmalıdır. Dikişlerin uzun süre kalıcı olması, dikiş hattının sağlamlaşması ve daha az iz kalması için yeterli zamanı sağlar.Google+
kutlusevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği
Öğretim Üyesi

Doğum Yırtığı ile ilgili konular


--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Yasal Uyarı

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.

Gizlilik Sözleşmesi