Yazar:

Estetik Cerrahi Nedir

estetikEstetik nedir denince öncelikle estetik plastik cerrahi branş isminin içinde bulunan plastik kelimesini açıklamak gerekir. Plastik kelimesi, şekillendirme, şekil verme anlamına gelen yunanca "plastikos" kelimesinden türetilmiştir. Plastik Cerrahide kullanılan cerrahi yöntemlerin çoğu, bir travma ya da kanserli dokunun çıkarılması ile oluşan doku eksikliklerinin onarımı ile ilgilidir. Bu onarımlar ise genellikle hastanın kendi dokuları kullanılarak yapılır. Nadiren de kendi dokuları ile birlikte birtakım suni maddeler kullanılır.

Plastik Cerrahi nedir, travma, yanık, veya doğumsal birtakım doku eksiklikleri veya şekil bozukluklarının düzeltilmesi ile uğraşır. Bunun için ya konvansiyonel metodlar kullanılır, ya da mikrocerrahi gibi daha sofistike yöntemler uygulanabilir. Plastik Cerrahi sadece fiziksel görünüşü düzeltmeyi değil, ayrıca fonksiyonları da eski haline getirmeye çalışır.

Ancak hala bir sorunun yanıtı kesin değildir. "Kozmetik" ve "Rekonstrüktif" işlemler tam anlamı ile birbirinden ayrılabilir mi? Ünlü Plastik Cerrah Gillies, bu konuda, rekonstrüktif işlemlerin hastanın normale dönüşü, estetik girişimin ise normalin ötesinde işlemler olarak ayırdetmiştir.

Bir güzelliği oluşturan özellik, o nesnenin elemanları arasındaki oranlardır. Eğer bu elemanlar oranlı bir şekilde bir araya gelmişse birbirleriyle bütünlük içindedir. Buna uyum diyoruz. Estetik bir uyum için de doğada birçok canlıda bulunan altın oran geçerlidir. Estetik uyum planlanırken altın oran da göz önüne alınmalıdır. Biz, estetik cerrahların amacı güzelliğe ulaşmaktır. Güzelliğe ulaşmak için önemli faktörlerden biri de sanatsal yatkınlıktır. Güzellik; annelik veya yaşama içgüdüsü gibi doğal bir içgüdüdür. Göze hoş görünen, kişide yaşama ve sevinç coşkusu uyandıran, sanat ve estetiğin temel kavramıdır. Estetik ayrıca bir felsefe olarak değerlendirilebilir.

Plastik Cerrahi Tarihçesi ---->> Google+
kutlusevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366
Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği
Öğretim Üyesi

Estetik Cerrahi ile ilgili konularYasal Uyarı

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.

--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Gizlilik Sözleşmesi