Yazar:

Göğüs Estetiği

Göğüs estetiği ile çeşitli nedenlerle aşırı büyüyen, sarkan, deforme olan ya da gelişme geriliği sonucunda küçük kalan göğüs düzeltilebilir. Göğüs estetiği oldukça kapsamlıdır. İçeriğinde, göğüs büyütme, göğüs küçültme, göğüs dikleştirme, göğüs asimetrisi gibi durumlar bulunabilir.

En sık yapılan meme estetiği ameliyatları arasında göğüs küçültme sayılabilir. Göğüs gebelik sırasında, aşırı kilo alma durumunda ya da diğer genetik ya da hormonal sebeplerden dolayı aşırı büyüyebilir. Bazen de sebep tümöral kitleler olabilir. Bu kitleler iyi huylu ya da nadiren kötü huylu olabilir. Özellikle tümör şüphesi olması durumunda mutlaka gerekli incelemeler yapılmalıdır. Göğüs küçültme ameliyatında hem meme dokusu uygun yerlerden küçültülür hem de göğüs başı olması gereken yere yükseltilerek göğüs dikleştirme yaplmış olur. Göğüs küçültme ameliyatından sonra göğüs başı halkasından aşağı doğru inen bir çizgi ve göğüs altında yatay bir çizgi olmak üzere ters T şeklinde bir iz kalacaktır. Bu iz önceleri pembe renkte iken birkaç ayda beyazlaşarak azalacaktır.

Göğüs estetiği ameliyatlarından bir diğeri göğüs büyütme ameliyatıdır. Göğüs büyütme için piyasada ya da internette birçok ilaç ya da krem satılmaktadır. Bunlara ameliyat dışı yöntemler denmektedir. Lütfen bunlara inanıp paranızı boşuna harcamayınız. Ayrıca bu tedavilerin sonucu belli değildir, yan etkileri olabilir, ayrıca çok az miktarda görülebilen göğüs büyümesi ilaç kesildiği anda geri dönerek göğüs eski haline gelmektedir.

Diğer bir göğüs estetiği ameliyatı göğüs dikleştirme dir. Göğüs dikleştirme, göğüs derisinin bollaşması sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle düzeltilmesi için de fazla olan deri çıkarılarak göğüs başı halkası yukarıya alınır. Yine meme küçültme ameliyatındaki gibi ters T şeklinde bir iz kalacaktır.

Diğer bir göğüs estetiği ameliyatı göğüs asimetrisi için yapılır. Göğüslerin biri gelişim sırasında geri kalarak diğerinden daha küçük olabilir. Bu durumda iki seçenek vardır. Ya küçük olan büyütülür ya da büyük olan göğüs küçültülür. Burada büyütme yapıldığı zaman silikon göğüs protezi kullanılır Büyütülen göğüs diğer göğüsten daha dik olacaktır. Bu nedenle eşit olmayan göğüslerin tam eşitlenmesi için büyük olanın da küçültülmesi gerekir.Google+
kutlusevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366
Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği
Öğretim Üyesi

Göğüs Estetiği ile ilgili konular


Yasal Uyarı

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.

--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Gizlilik Sözleşmesi