Yazar:

Kızlık Zarı Dikilmesi Himenoplasti

Kızlık zarı ya ha himen, bazı toplumlarda bakirelik (kızlık) kanıtı olarak önem taşır.  Kızlık zarı gerçekte, vajen gelişimi sırasında oluşan bir doku artığıdır. Bu delikli zar şeklindeki yapı, cinsel ilişki sırasında yırtılacağı gibi (kızlık bozulması), jimnastik, ata binme ya da bisiklete binme gibi durumlarda yırtılabilir.
kızlık zarıBazı kişilerde ise kızlık zarı doğuştan oluşmamıştır ya da açıklığı çok geniş olduğu için yırtık gibi görünebilir. Himen, lokal anestezi altında hastanın kendi dokuları kullanılarak tekrar oluşturulabilir dikilir ya da onarılabilir. Kızlık zarı dikilmesi ameliyatı ile birlikte küçük dudakların cinsel estetik ameliyatı olan (labioplasti) ameliyatı da yapılabilir. Yırtılan kızlık zarının kendisinin dikilmesi mümkün değildir. Ancak vajina girişindeki dokular kullanılarak yeniden yapılabilir.

Kızlık zarı dikilmesi için bekaret bozulmasından sonraki cinsel ilişki sayısının ya da geçen sürenin çok fazla önemi yoktur. Yapılan operasyon kalıcıdır. Herhangi bir iz kalmaz. Kızlık zarı dikimi ya da dikilmesi işleminde ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur. Ameliyattan sonra yürüyebilir, hemen normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Ancak ameliyat sonrasında birkaç gün adet kanamasından daha az çok hafif sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bu nedenle doktorunuzun ameliyat sonrası bakım ve pansuman önerilerine uyunuz.

Kızlık zarı onarımı için bazı cerrahlar, flep yöntemi yerine sadece dikişlerle onarım yaparlar. Bu dikiş yöntemi sadece birkaç gün için geçerlidir. Üstelik bu onarımda ilişki ile kanama olmayabilir.

Bu nedenle kızlık zarı dikimi için esas geçerli olan yöntem, flep yöntemidir. Flep yönteminde aynı bölgeden hazırlanan dil  şeklinde mukoza flebiyle kızlık zarı onarımı yapılır. Bu yöntemle sürekli kalıcı bir zar ya da himen yapılmış olur. Himen kızlık zarı onarımından sonra herhangi bir iz kalmaz, ameliyat belli olmaz. İlişki ile kanama oranı çok yüksektir. Flep onarımı tercihan enaz bir ay önce yapılmalıdır. Bunun dışında herzaman için yapılabilir. Yapılan zar kalıcıdır.

Hiç bir metodda % 100 ilk ilişkiyle kanama garanti edilemez.  Kaldı ki normal himenin ilk ilişki sırasında yırtılması durumunda kanama olmayabilmektedir. Flep yönteminde kanama olasılığı % 95 civarındadır.Google+
kutlusevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği
Öğretim Üyesi

Kızlık Zarı ile ilgili konular

Yasal Uyarı

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.

--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Gizlilik Sözleşmesi