Yazar:

Kepçe Kulak Kulak Estetiği

Kulak kepçesinin normalden daha öne kıvrık olması durumuna kepçe kulak denir ve bu durum kulak estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir. Kulak kıvrımlarının daha düz olması kulak kepçe sinin öne doğru kıvrık olmasına neden olur. Askında kulak büyük olmadığı halde önden bakıldığında daha fazla kısmı göründüğü için büyük gibi görünür. Kulak estetiği genellikle okula başlamadan altı yaş civarında yapılır. Ancak bu yaşta yapıladıysa bu yaş üzerinde her yaşta yapılabilir. Erişkinlerde kulak estetiği ameliyatı lokal anestezi altında yapılırken, çocuklarda genel anestezi altında yani uyutularak yapılabilir. Psikolojik problemleri önlemek açısından kepçe kulak ameliyatının küçük yaşlarda yapılması daha uygundur. Ancak buna rağmen anne baba çocuğa ameliyat için baskı yapmamalıdır. Doğrusu kulak estetiği ameliyatını çocuğun kendisinin istemesidir. Bu durumda çocuk hastamız uygulanacak yönteme daha uyumlu olacaktır. Çocuğun isteksiz olması ameliyatı ve sonrası devreyi çok zorlaştıracaktır.

Kulak estetiği cerrahi yöntem olarak çok farklı şekillerde uygulanmaktadır. Ancak benim önerim iple ya da ameliyatsız kulak estetiği uygulamalarından uzak durmanızdır. Bu yöntem sonucunda canı yanan bir çok hastanın bana mektupla yakındığını söyleyebilirim. Bu yöntem kısa süre sonra kulakta açılmaya neden olabiliyor ve her seferinde uygulama tekrarlanıyor. Bence kulak kıkırdağı açılıp törpülemeden, uygun dikişler konmadan kalıcı bir sonuç alınamaz.

Her hastada iki kulak birbirine benzemez. Ameliyat sonucunda da iki kulağın birbirine eşit yapıda olması beklenmemelidir. Ancak amaçlanan, kulak kepçesinin baş ile yaptığı açının ya da kafa ile kulak arka kenarı arasındaki açıklığın eşit olmasına çalışılır. İdeal olanı kulak ile baş arasında 30-34 derecelik bir açıdır. Bunun için de kulak arkanearı ile baş arasında ortalama bir cm aralık bırakılması yeterli olacaktır.

Ameliyat sonrasında kulaklarda hafif morluk ya da pembelik ve hafif şişme olacaktır. Bunu azaltmak için ameliyat sonunda hafif baskılı bir sargı uygulanır. Ertesi gün sargı açılarak saç bandı takılır. Saç bandı 4 gün sürekli bir hafta da geceleri takılır. Daha sonraları taklıması gerekmez. Eriyen dikişler konduğu için dikiş alma problemi yoktur.

Kulak estetiği ameliyatı sırasında kıkırdağa konan dikişler çok öenmlidir. Bu dikişler kulağın şeklini belirler.  Bu nedenle bu dikişler konurken kulağın baş ile yaptığı açı kontrol edilmelidir. Yapılan kulak estetiği ameliyatının kalıcılığı bu dikişlerle yakından ilgilidir.

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulakta yıllarca kalacak bir şekil verilmiş olur. Ameliyatın sonucu geçici değil kalıcıdır. Bu konudaki sorular için kulak estetiği sorular sayfasına bakabilirsiniz.Google+
kutlusevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği
Öğretim Üyesi

Kulak Estetiği ile ilgili konular


--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!Yasal Uyarı

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.


Gizlilik Sözleşmesi