Yazar:

Meme Küçültme Sonrası Bakım

Meme küçültme sonrası bakım konusunda estetik doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız, ameliyat sonrası devre problemsiz geçecektir. Meme küçültme sonrası bakım pansuman ile başlar. Tüm ameliyatlarda mümkün ise ameliyat bölgesi steril malzeme ile kapatılır. Bunun sebebi, dış ortamdan bakterilerin yaraya ulaşmasını önlemek, başka bir deyişle yara enfeksiyonunu önlemektir.

Pansumanların değiştirilmesi sırasında da sterilite şartlarına uymak gerekir. Genellikle ameliyat sırasında her iki meme dokusu içine vakumlu dren konur. Bunun amacı, meme içinde birikebilecek sızan kanın dışarı alınmasıdır. Ertesi gün dren haznesinde biriken kan belli bir miktarın altında ise drenler çekilir. Değilse, 3 güne kadar drenler yerinde bırakılabilir.

Meme küçültme sonrası meme üzerine özel sütyen takılır. Bu sütyenler yara iyileşmesi sırasında baskı yaparak hem hareket edildiğinde ağrı oluşmasını önler hem de kalıp görevi görürler.

Meme küçültme ameliyatında önemli ölçüde kan kaybedilir. BU nedenle ameliyat sonrası hemoglobin seviyeleri takip edilir. Belli seviyenin altına düşerse kan verilmesi gerekebilir. Drenler alınınca hasta taburcu edilir. Daha sonra birkaç defa pansumana çağrılır. Meme küçültme ameliyatında eriyen dikişler kullanıldı ise dikiş almaya gerek kalmaz. Kalıcı dikişler kullanıldı ise dikişler ortalama 15 günde alınır.

Özel sütyen 4 hafta kadar kullanılır. Daha sonra dilediğiniz sütyeni kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrası devrede sigara içilmemelidir. Meme küçültme ameliyatında önemli konulardan biri meme başının beslenmesidir. Meme başı ve halkasının beslenme ve iyileşme durumu da ameliyat sonrası takip edilir.

Tüm diğer ameliyatlarda olduğu meme küçültme ameliyatının da tam iyileşmesi 6 ay sürecektir. Ameliyat sonrasında 1 hafta kadar memeye su değmemesi iyi olur. Daha sonra ılık banyo yapabilirsiniz.

Ameliyat kesilerinden kalan izler önceleri pembe renkte olacaktır. Genellikle ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Bu izler 6-12 ay içinde rengi açılır giderek belirginliği azalır. Bu süre içinde meme dokusu içinde özellikle regl zamanlarında hafif ağrı sızı hissedebilirsiniz normaldir.

Ameliyat sonrasında diğer önemli konu, çıkarılan meme dokusunun patolojik incelemesidir. Bu inceleme sonucu değerlendirilerek hastaya bildirilir. Gerekiyorsa meme küçültme sonrası 6 -12 ayda bir meme kontrol muayenesi ve ultrason ve mamografik inceleme takibi yapılır. Kırk yaş üzerindeki kadınlarda ise yılda bir meme kontrol muayenesi ve mamografik inceleme yapılması yararlı olacaktır.

Google+
kutlusevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366
Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği
Öğretim Üyesi

Meme küçültme sonrası bakım ile ilgili konular

Yasal Uyarı

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.

--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Gizlilik Sözleşmesi