Yazar:

Meme Küçültme

Göğüs küçültme veya  meme küçültme ameliyatı, aşırı büyüme oluşan göğüslerin neden olduğu sırt ve boyunda kas gerilmeleri pozisyonel değişiklik baş ağrısı omuz ağrısı sütyen askıları ile omuzda çöküklük kronik göğüs ağrısı kişisel hijyen  ile ilgili problemler sportif aktivitelere katılamama gibi nedenlerle yapılabilir. Göğüs küçültme ameliyatında aynı zamanda dikleştirme işlemi de yapılır. Yani göğüs uçları olması gereken yere çıkarılırak meme dikleştirilir.  Ayrıca yapılan bir araştırmada büyük göğüslerin diabet ya da şeker hastalığına sebep olabildiği ortaya çıkmış. Bazı hastalarda göğüs büyüklüğü obezite (şişmanlık) ile ilgili olabileceğinden, zayıflama faydalı olabilir. Zayıflama, meme büyüklüğü üzerinde etkili olmayabilir, ama hastanın planlanan cerrahiye toleransını arttırır ve risk faktörlerini azaltabilir.  Meme küçültme ameliyatı dışında yöntemler sayfama bakabilirsiniz.

Aşırı büyük olan göğüsler, hastalarda kamburlaşmaya, meme altında mantar enfeksiyonları, ayrıca sütyenin omuz askısının rahatsızlık oluşturmasına kadar çeşitli problemlere neden olabilir. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda memelerin habis bir tümör yönünden hem klinik olarak muayenesi hem de mamografik olarak incelenmesi uygun olur. Göğüsler, meme küçültme ameliyatı sonucunda hacim olarak küçülür ve dikleşir. Meme küçültme ameliyatında göğüs uygun kısımlarından doku ve deri fazlalıkları çıkartılır, göğüs başı daha yukarıya olması gereken yere alınır. Meme başı yukarı alınırken aynı zamanda meme başı ve halkasının beslenmesi ve duysal sinir bağlantılarının korunması için çeşitli yöntemler kullanılır.

Ben göğüs küçültme için günümüzde en geçerli yöntemlerden biri olan "inferior pedikül" yöntemini uygulamaktayım. Bu metodda göğüs başı halka kısmı, uç kısmı ve süt kanallarının bir kısmı korunabilmektedir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında göğüs altında ters T şeklinde bir iz kalır. Bu izin çok az kalması için gereken tüm tedbirler alınır. Ancak her insanda yara iyileşmesi ve doku faktörleri, ten rengi farklı olduğundan göğüs üzerinde oluşacak izin miktarını önceden kestirmek mümkün değildir.
Meme küçültme ameliyatından sonra ileride emzirme mümkün olmayabilir. Ancak bu hayati bir konu değildir. Günümüzde göğüs küçültme ameliyatı olmadığı halde birçok annede süt gelmeyebilmekte, bu durumda bebeğin beslenmesi için başka çözümler bulunmaktadır. Ayrıca çok geniş sayılı göğüs küçültme ameliyatı hastalarının incelenmesine ve takibine dayanan amerikan yayınlarında, meme küçültme ameliyatlarından 2-3 sene kadar sonra büyük oranda süt kanallarının tekrar ağızlaştığı ve süt vermenin mümkün olduğu bildirilmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası göğüs başı etrafındaki iz renk değişimi sınırında olduğu için görünmez. Önden tek görünen iz ortadan aşağı doğru inen düz çizgidir. Bu izlerin çok az kalması için özel yöntemler ve çok ince dikiş iplikleri kullanılarak izin mümkün olduğu kadar azaltılması amaçlanır. Bu sayfada bulamadığınız göğüs küçültme ile ilgili sorularınızın yanıtlarını sorular sayfamda bulabilirsiniz.

Ameliyat:

Estetik Plastik cerrah, çıkarılacak meme dokusu, sarkıklık derecesi ve diğer faktörlere dayanarak, hastaya yapılacak girişime karar verir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar arasında, infeksiyon, kanama ve hematom sayılabilir. Dolaşım problemlerine bağlı çok nadiren oluşabilen spesifik komplikasyonlar ise yağ dokusu veya meme ucu dokusunun nekrozu yani çürümesidir. Bu olasılık çok çok nadirdir. Meme küçültme ameliyatından sonra oluşabilecek ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla giderilir. Ameliyat sonrası 2-3 defa pansuman yapılır. Dikişler 12-15 günde alınır. Meme küçültme ameliyat izleri ilk birkaç ay pembe renkte olduğundan farkedilecektir. Altı ay ile bir yıl arasında izler ten rengine yaklaşarak daha belirsiz hale gelir. Göğüs küçültme ameliyatı planlamasında önce göğüs ucunun normalde bulunması gereken yer işaretlenir. Bu yer, hastanın boyuna göre köprücük kemiği orta noktası ile göğüs ucunu birleştiren çizgi üzerinde yukardan 19-21 cm. uzaklıkta olmalıdır. Daha sonra "wise" paterni adı verilen meme kalıbı kullanılarak aslında bir koni açılımı olan memeyi oluşturacak kısım işaretlenir. Bu kalıp anahtar deliğine benzer. İşaretlenen bu bölgenin altında ve dışında kalan deri ve göğüs dokusu çıkarılacaktır.
Göğüs küçültme ameliyatının ertesi günü pansuman yapılarak sargılar değiştirilir. Biraz daha küçük bir sargı yapılır. Göğüslerin tamamını saran yumuşak özel sütyen takılır. Bu sütyen enaz iki hafta kullanılır. Yara iyileşirken hem ödemi azaltır, hem de meme için bir kalıp görevi yapar. İki-üç pansumandan sonra 10-15 gün içinde dikişler alınır. Meme küçültme ameliyatı sonrası ertesi gün hasta ayağa kalkar. 2-3 gün sonra günlük işlerini yapabilir. Ameliyattan sonra 1-2 gün sürebilecek ağrı için ağrı kesiciler kullanılır. Göğüs küçültme ameliyatı sonucunda meme hem küçülmüş hem de dikleşmiş olur.


Google+

kutlusevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği
Öğretim Üyesi


--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Göğüs Küçültme ile ilgili konular


Yasal Uyarı

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.


Gizlilik Sözleşmesi