Yazar:

Sindaktili Yapışık Parmak

Doğuştan el veya ayak parmaklarının arasının yapışık olmasına sindaktili ya da yapışık parmak denir. Sindaktili görülme sıklığı 2000 canlı doğumda birdir. Sindaktili, polidaktili den sonra çocuklarda görülen en sık el anomalisidir. Hastaların yarısında tek taraflı ( sağ veya sol) görülür. Erkeklerde daha sık ortaya çıkar. Kalıtımla da geçme olasılığı vardır. En fazla 3. ve 4. parmakların yapışıklığı görülür. 

Sindaktili ya da yapışık parmak tedavisinde amaç sadece yapışıklığın açılması değildir. Bunun dışında prensipler de vardır. Bu prensipler:
1. iki parmak arasına rastlayan kısmın deri yaması ile değil o bölgenin normal deriden kaydırma ile onarılması
2. zig-zag kesiler yapılarak oluşacak ameliyat izlerinin parmakların gelişimi sırasında şekil bozukluklarının ve çekilmelerin (kontraktür)önlenmesi
3. ameliyatta açık kalan parmak kısımlarının deri yaması (greft) ile kapatılması
4. tırnak yapılarının dikkatle korunması
5. eğer varsa kemiğe ait şekil bozukluklarının düzeltilmesi.

Sindaktili yapışık parmakameliyatında bu kriterlerin tümünün sağlanmasına çalışılmalıdır.  Parmakların kontrolünün başladığı zaman olan 24 ay olup ameliyatın 36 aya kadar yapılması tercih edilir. Bunun dışında daha büyük çocuklarda da ameliyat yapılabilir.

Ancak özellikle kompleks sindaktililerin daha erken tedavisi önerilir. Özellikle boy farkı olan parmakların büyüme sırasında birbirinin şeklini bozabileceği düşünülerek daha erken tedavi edilir. Yeni doğanda ameliyat özellikle anestezi sakıncaları nedeniyle tercih edilmez.Google+
kutlusevin
Prof. Dr. Kutlu Sevin

doktora sor

Muayenehane:
Filistin sokak 9/8 Gaziosmanpaşa Ankara
Tel: 0 532 274 4366


Hastane:
Ankara Tıp Fakültesi
Estetik Plastik Cerrahi Kliniği
Öğretim Üyesi

Yağlı boya tablolarım tablolar

Yasal Uyarı

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.

--->> SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Gizlilik Sözleşmesi